Dla wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu przygotowaliśmy kilka – naszym zdaniem najciekawszych propozycji. Polecamy zarówno niezliczone zabytki architektoniczne jak również ciekawe miejsca. 

Jako iż nasza okolica jest niezwykle bogata historycznie warto wybrać przynajmniej kilka zabytków, jak również odwiedzić ciekawe miejsca po to żeby skorzystać z oferty przygotowanej dla wypoczywających.

Wioska Żeglarska i rejsy statkiem Mikołajki

Mikołajki nazywane Sercem Mazur to mała wioska leżąca na terenie Mazur. Jest to miejsce o którym słyszał każdy. Co roku odwiedzana przez setki turystów, którzy pokochali jej piękno i wszystko to co nam oferuje. Mikołajki są stolicą żeglarstwa. To właśnie tutaj co roku przyjeżdża tysiące osób, których pasją jest właśnie żeglarstwo. Mikołajki są idealnym miejscem, gdzie można popływać po przepięknych jeziorach połączonych między sobą kanałami, podziwiając przy tym niezapomniane widoki i piękno otaczającej je przyrody. Mikołajskimi jeziorami popłyniemy do wielu pobliskich miejscowości takich jak: Giżycko, czy Ruciane Nida. Kluczowym punktem w Mikołajkach jest Wioska Żeglarska, która w sezonie letnim jest jednym z najbardziej tętniącym życiem miejscem w Mikołajkach. Znajdziemy tam restauracje, gdzie nie tylko pysznie zjemy, ale i spędzimy miło czas oraz sklepy zaopatrzone w wyjątkowe pamiątki z mazurskich szlaków. Mikołajki są zdecydowanie obowiązkowym punktem do odwiedzenia podczas pobytu na Mazurach.

Park wodny Tropicana
Hotel Gołębiewski Mikołajki

Odwiedzając Mikołajki nie można zapomnieć o odwiedzeniu jednego z największych na Mazurach parku wodnego znajdującego się w Hotelu Gołębiewskim w Mikołajkach. Nie trzeba mieszkać w hotelu, aby móc skorzystać z bogatej oferty jaką gwarantuje nam obiekt. Park Tropicana zapewnia dobrą zabawę zarówno dla tych małych jak i dużych. Szeroki wybór basenów, jacuzzi, sauny, jaskinie solne, tężnie, zjeżdżalnie lecz również i siłownia – wszystko to obiekt oferuje swoim gościom. Część atrakcji znajduje się na terenie hotelu, część natomiast na zewnątrz. Na miejscu możemy zakupić również artykuły pływackie oraz dmuchane zabawki, które z pewnością ucieszą tych najmłodszych. Park Wodny Tropicana będzie świetną atrakcją dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko. Każdy będzie się tutaj świetnie bawił. Jest to doskonała firma spędzenia czasu zwłaszcza kiedy pogoda na zewnątrz nie dopisuje i wybranie się na jedną z plaż miejskich jest niemożliwe.

Twierdza Boyen
Giżycko

Miasto Giżycko należy do jednych z najpopularniejszych na Mazurach. Przepływa przez nie Kanał Łuczański, który łączy ze sobą Jeziora Niegocin i Kisajno. Miasto jest bardzo ważnym portem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jednymi z najbardziej znanych atrakcji miasta jest Twierdza Boyen oraz neogotycka wieża ciśnień z której szczytu możemy podziwiać panoramę Giżycka.

Głównym punktem zwiedzania Giżycka jest ulica Warszawska. Dla turystów poszukujących aktywnego wypoczynku miasto oferuje bardzo szeroki wybór atrakcji: plaża, przystań żeglarska, jezioro, park linowy, wiele restauracji oraz punktów gastronomicznych.

W pobliżu Giżycka znajduje się największa w Polsce liczba jezior.

Park Dzikich Zwierząt
Kadzidłowo

Park Dzikich Zwierząt znajduje się w niewielkiej osadzie – Kadzidłowo. Park zamieszkuje ogromna ilość gatunków, które niekiedy rzadko są spotykane w środowisku naturalnym. Na terenie Parku można spotkać również gatunki zagrożone wyginięciem. Dzięki zwiedzaniu możliwe jest poznanie wielu ciekawych okazów.

Park jest położony w miejscu, które umożliwia zwierzakom bytowanie w warunkach mocno przybliżonych do naturalnych. Większość zwierząt jest oswojona i zaprzyjaźniona z człowiekiem. Wejście na niektóre wybiegi jest również możliwe. Pośród gatunków zwierząt znajdują się również te, które pochodzą z Dalekiego Wschodu. Park organizuje wycieczki edukacyjne w czasie których zwierzęta obejrzymy z bliska, a także poznamy ich zwyczaje. Dzięki zwiedzaniu Parku przyczyniamy się do ratowania zwierzaków.

Wilczy Szaniec
Gierłoż

Szukając ciekawego miejsca na mapie Mazur warto poświęcić uwagę ruinom byłej kwatery Adolfa Hitlera. Mazury są pełne historii, którą bez wątpienia warto poznać. Kompleks ruin znajduje się w miejscowości Gierłoż niedaleko Kętrzyna. Wilczy Szaniec przypomina miasteczko otoczone lasem oraz pobliskimi jeziorami i bagnami. Bunkry były w użyciu w latach 1941-1945. To właśnie w tym miejscu zapadały kluczowe dla losów historii decyzje i koordynowane były jedne z większych operacji wojennych. W Wilczym Szańcu miał również miejsce zamach na życie Adolfa Hitlera. W roku 1945, kiedy Niemcy musieli uciekać z terenów Mazur kwatera została wysadzona przez wojsko niemieckie.  Nie wszystko uległo zniszczeniu. Obecnie na całym terenie Wilczego Szańca istnieje Muzeum, dzięki któremu możemy zobaczyć jak wyglądało życie Adolfa Hitlera podczas pobytu w swojej kwaterze w Gierłoży.

Mamerki

Mamerki były główna siedzibą kwatery Niemieckich Wojsk Lądowych. Jest to obecnie najlepiej zachowany kompleks na szlaku mazurskich fortyfikacji z II Wojny Światowej. Bunkry powstały w latach 1940 – 1944. Stworzono je na potrzeby. Najwyższych generałów i feldmarszałków oraz 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu. Łącznie na terenie całego obiektu znajdowało się około 250 obiektów. W stanie praktycznie nienaruszonym zachował się również podziemny tunel, który łączy między sobą bunkry. Niemcy uciekając w pospiechu nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki w styczniu 1945 roku. Na terenie Mamerek działa muzeum poświęcone frontowi wschodniemu. Wewnątrz znajduje się również makieta Bitwy pod Kurskiem oraz makieta Bitwy i Stalingrad. Można podziwiać również centrum łączności i dowodzenia, Bursztynową Komnatę, replikę podwodnego okrętu. Ponadto z 38 metrowej wieży widokowej zobaczyć możemy panoramę jeziora Mamry.

Strzelnica Snajper
Marcinkowo

Jedną z ciekawych form atrakcji, z której zdecydowanie warto skorzystać jest – strzelnica Snajper w Marcinkowie.

Jest to doskonałe miejsce w którym nie tylko możemy dać upust swoim negatywnym emocjom ale także przeżyć ciekawe chwile pełne adrenaliny. Zdecydowanie jest to rozrywka dla każdego, kto chciałby spróbować czegoś nowego. Spotkacie tam doświadczonych oraz profesjonalnych instruktorów, którzy bardzo chętnie oferują swoją pomoc dla osób początkujących.

Dzięki nim zarazicie się pasją do strzelania i spędzicie bardzo miły i intensywny czas.

Sanktuarium Maryjne
Święta Lipka

Święta Lipka jest niewielką miejscowością leżącą w pobliżu Kętrzyna. Była znana już w XV wieku jako miejsce licznych pielgrzymek. Co roku miejsce to odwiedzają tysiące turystów. W Świętej Lipce znajduje się Sanktuarium Matki Bożej. O tym miejscu mówi się – Częstochowa Północy.

Początki sanktuarium sięgają XIV wieku. Nazwa tego miejska wywodzi się od lipy, na której pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Już wtedy organizowano pielgrzymki do tego niezwykłego miejsca.

Kolejne wydarzenia związane z historią Świętej Lipki sięgają 1525 roku, kiedy to Święta Lipka znajdowała się na terytorium Prus. Zakazano wówczas wiary chrześcijańskiej, słynna lipa została ścięta, natomiast święta figurka została utopiona w jeziorze. Dopiero w roku 1618 katolicy odzyskali swoje swobody. Odbudowa kaplicy zapoczątkowała istnienie Sanktuarium.